Gönüllü Akademisi Nedir?

Gönüllü Akademisi İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin gönüllü olmayı ve gönüllülüğü konuşacağı, anlatacağı, dinleyeceği, göreceği, izleyeceği, tasarlayacağı, yazacağı ve yaşayacağı bir dizi etkinlikten oluşan ve üniversite öğrencileri arasında gönüllülüğü yaygınlaştırmak amacıyla oluşturulan bir programdır. Gönüllü Akademisi gönüllü öğrenciler tarafından hayata geçirilen ve bütün paydaşlarıyla birlikte gönüllülük temelinde buluşan gönüllü bir girişimdir.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde organize edilen Gönüllü Akademisi, dönemlik başvurular alacak ve mülakat yöntemiyle katılımcı kabul edecektir. Bir dizi etkinliğin gerçekleşmesinin ardından programa gerektiği ölçüde devam eden tüm katılımcılara “Gönüllü Akademisi Katılım Belgesi” verilecektir. Katılım belgesi yalnızca programa devamı gösteren bir belgedir, Gönüllü Akademisi ise gönüllülüğün belge ile değil yaşayarak/yaparak/eyleyerek gerçekleşeceğini kabul etmektedir ve bu fikri yaygınlaştırmayı kendine amaç edinmiştir.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Araştırma Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu desteğiyle yürütülen Gönüllülük Akademisi ve Gönüllülük Eğitimleri Projesi kapsamında geliştirilen bu program, proje kapsamında gerçekleştirilen Üniversite Öğrencilerinin Gönüllülük Algıları, Deneyimleri ve Eğilimleri: İstanbul Üniversitesi Örneği araştırması ve Gönüllülük Çalıştayı sonuçlarına dayanmaktadır. Gönüllü Akademisi program içeriği geliştirilirken araştırma ve çalıştay sonuçları merkeze alınmış, aynı zamanda gönüllülük alanında uzman isimlerin görüşlerine başvurulmuştur. Ayrıca proje süresince önemli birikimler edinen gönüllü öğrencilerin tecrübelerinden yararlanılmıştır.