Projeler

 KIZILAY-FEST PROJESİ                                              

Hazırlıklar

Kızılay yetkilileri ve Gönüllü Ol İstanbul proje koordinatörleri 26-27-28 Nisanda gerçekleştirilecek olan Kızılayfest hazırlıkları için toplantılar gerçekleştirdi. Bu bağlamda gönüllüol.istanbul/portal/ üzerinden etkinlik duyurusuna çıkıldı ve toplamda 100’ü aşkın gönüllü talebi geldi. Etkinlik öncesinde gönüllü eğitimlerinin yapılması, tanıtım stantlarının kurulması, yiyecek-içecek ve gönüllü tişörtü temini; etkinlik esnasında gönüllü koordinasyonun nasıl yapılacağı kararlaştırıldı.

Eğitim

 Başvuru yapan gönüllülere 3 farklı günde eğitim verildi. Bu eğitimler “gönüllü nasıl olunur?” ve “kimler kan bağışında bulunabilir?” şeklinde iki kısımdan oluşmaktaydı. Bununla birlikte etkinlik günü nasıl hareket edilmesi gerektiği de gönüllülere açıklandı.

 Stantlar

İlk olarak Cemil Birsel’deki Kariyer Günlerinde projenin tanıtımı yapıldı ve gönüllü kaydı alındı. 22 ve 23 nisanda İstanbul Üniversitesi’nin eğitim, iktisat, hukuk, siyasal bilimler, edebiyat, sağlık bilimleri… gibi birçok fakültesinde gönüllüler tarafından tanıtım stantları kuruldu.

Saha

26, 27 ve 28 Nisanda Beyazıt, Vezneciler Metro çıkışı ve İÜ Avcılar Kampüsü olmak üzere 3 yerde, 3 gün kan bağışı çadırı kuruldu. Bu çadırlarda Gönüllü Ol İstanbul Portalı gönüllüleri hedeflenen 1453 ünite kan bağışı toplayabilmek için sahada öğrencileri/vatandaşları bu konuda bilgilendirdi. Ayrıca kan bağışında bulunacakların formlarının doldurulması, düzenli bir şekilde sırayla işlemlerinin gerçekleştirilmesi; kan bağışından sonra ikramların verilmesi vb. görevleri de yine gönüllüler gerçekleştirdi. Yoğun çabanın ürünü olarak elde edilen bağış miktarı, hedeflenenin çok üstünde, 1720 ünite kana ulaştı.

Sertifika Programı

5 Mayıs’ta sertifika programı gerçekleştirildi. Teşekkür konuşmaların akabinde tüm gönüllülere hem Kızılay’dan hem de Gönüllü Ol İstanbul Portal’dan sertifikaları, küçük hediyeleriyle birlikte verildi. Ayrıca her gün çekilişle belirlenen bağışçıların ve gönüllülerin bir kısmına Pegasus’tan uçak bileti, bir kısmına ise uçak maketi hediye edildi.